W 2025 roku w Polsce wprowadzono szereg istotnych zmian w systemie podatkowym, które mają wpływ zarówno na przedsiębiorców, jak i osoby fizyczne. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich:
1. Kasowy PIT
Od 1 stycznia 2025 roku przedsiębiorcy mogą rozliczać podatek dochodowy metodą kasową. Oznacza to, że podatek jest płacony dopiero w momencie otrzymania zapłaty od kontrahenta, a nie w chwili wystawienia faktury czy wykonania usługi. Ta zmiana ma na celu poprawę płynności finansowej firm. Zmiana obejmuje zarówno przychody, jak i koszty – wydatki są ujmowane w momencie ich faktycznej zapłaty.
Z metody kasowego rozliczenia PIT mogą skorzystać przedsiębiorcy prowadzący samodzielnie jednoosobową działalność gospodarczą:
- opodatkowaną według skali podatkowej, podatkiem liniowym, na zasadach IP BOX, ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych
- jeżeli przychody z działalności w roku poprzedzającym rok podatkowy nie przekroczyły kwoty 1 000 000 zł
- jeżeli nie prowadzą ksiąg rachunkowych
- jeśli złożą właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego pisemne oświadczenia o wyborze metody kasowej
2. Składka zdrowotna
Wprowadzono zmiany w opłacaniu składki zdrowotnej przez przedsiębiorców. Nowe przepisy mają na celu uproszczenie systemu i dostosowanie wysokości składki do realnych dochodów przedsiębiorców.
Najważniejsze zmiany to:
- wyłączenie z podstawy oskładkowania przychodów i kosztów związanych ze sprzedażą środków trwałych. Jest to rozwiązanie dobrowolne, przedsiębiorcy sami będą mogli zdecydować, czy uwzględnienie przychodów ze sprzedaży środka trwałego, a tym samym i kosztów związanych z jego nabyciem w części niezaliczonej do kosztów uzyskania przychodów (niezamortyzowanej), w podstawie obliczenia składki zdrowotnej będzie dla nich bardziej korzystne. Jeżeli tak, będą mogli je uwzględnić, jeżeli nie, nie będą musieli ujmować w podstawie oskładkowania przychodów ze sprzedaży środka trwałego.
- obniżenie minimalnej podstawy wyliczenia składki zdrowotnej. Przedsiębiorcy opodatkowani na zasadach ogólnych albo podatkiem liniowym płacą składkę zdrowotną w wysokości 9 procent lub 4,9 procent dochodu, z zastrzeżeniem, że ich składka nie może być niższa niż 9 procent minimalnego wynagrodzenia za pracę. Od 2025 roku minimalna składka zdrowotna dla przedsiębiorców opodatkowanych na zasadach ogólnych, podatkiem liniowym oraz kartą podatkową będzie wynosić 9 procent od 75 procent minimalnego wynagrodzenia.
Minimalna składka zdrowotna będzie wynosić po zmianach 314,96 zł miesięcznie. Przedsiębiorcy najmniejszymi dochodami oraz ci, którzy ponoszą straty, zyskają miesięcznie 104,98 zł.
3. Podatek od nieruchomości
Od 1 stycznia 2025 roku obowiązują nowe definicje budynku i budowli w ustawie o podatkach i opłatach lokalnych. Zmiany te mają na celu ujednolicenie interpretacji przepisów i wyeliminowanie dotychczasowych niejasności.
W założeniu celem nowych definicji i pojęć nie jest rozszerzenie zakresu opodatkowania majątku przedsiębiorców. Mogą jednak zdarzyć się sytuacje, w których budynek, budowla, urządzenie budowlane albo urządzenie techniczne zostanie zakwalifikowane inaczej niż dotychczas, co może spowodować zmianę wysokości obciążenia podatkowego. Kluczowe dla przedsiębiorców są nowe definicje budynku i budowli.
WAŻNE: Jeżeli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą i uznasz, że wprowadzenie nowych definicji budynku lub budowli wpływa na sposób płacenia przez twoja firmę podatku od nieruchomości, złóż do właściwego urzędu gminy, do 14 stycznia 2025 roku, aktualizację informacji o nieruchomościach i obiektach budowlanych (IN-1).
4. JPK CIT
Wprowadzono obowiązek składania Jednolitego Pliku Kontrolnego dla podatku CIT (JPK CIT). Od 1 stycznia 2025 roku najwięksi podatnicy podatku dochodowego od osób prawnych o przychodach przekraczających 50 mln euro zobowiązani będą do prowadzenia ksiąg rachunkowych wyłącznie w formie elektronicznej oraz przesyłania ich bez wezwania do urzędu skarbowego po zakończeniu roku podatkowego (JPK-CIT), w terminie złożenia zeznania podatkowego CIT-8 (w praktyce do 31 marca 2026 roku za rok 2025).
5. Zwolnienie z VAT dla małych firm działających w UE
Małe firmy działające na terenie Unii Europejskiej mogą skorzystać ze zwolnienia z VAT, co ma na celu ułatwienie prowadzenia działalności gospodarczej i zmniejszenie obciążeń administracyjnych.
Firmy, które mają siedzibę w innym państwie członkowskim UE, będą mogły uzyskać zwolnienie z VAT w Polsce. Natomiast polskie firmy, które prowadzą działalność w innych krajach członkowskich UE, będą mogły skorzystać ze zwolnienia na warunkach przewidzianych w tych krajach.
Firmy, które mają siedzibę w Polsce i chcą korzystać ze zwolnienia w innych krajach UE, powinny złożyć zgłoszenie rejestracyjne do Drugiego US Warszawa-Śródmieście oraz składać kwartalne raporty o obrotach w każdym państwie członkowskim UE, w którym prowadzą działalność – do właściwego dla nich urzędu skarbowego w Polsce.
6. Limit prowadzenia ksiąg rachunkowych
Podniesiono limit przychodów, po przekroczeniu którego przedsiębiorcy są zobowiązani do prowadzenia pełnych ksiąg rachunkowych. Zmiana ta ma na celu dostosowanie przepisów do realiów rynkowych i odciążenie mniejszych firm.
Osoby fizyczne, wspólnicy spółek cywilnych, spółki jawne osób fizycznych i spółki partnerskie będą zobowiązane prowadzić księgi rachunkowe, jeżeli osiągną przychody równe lub przekraczające 2,5 mln euro.
7. Akcyza na wyroby tytoniowe
W 2025 roku wprowadzono podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe, co jest elementem polityki zdrowotnej państwa mającej na celu ograniczenie konsumpcji tych produktów.
- Stawka akcyzy na papierosy wzrośnie o 25 procent do 345 zł/1000 szt.
- Stawka akcyzy na tytoń do palenia wzrośnie o 38 procent do 260,14 zł/kg
- Stawka akcyzy na cygara i cygaretki wzrośnie o 25 procent do 655 zł/kg
- Stawka akcyzy na wyroby nowatorskie (podgrzewane wyroby tytoniowe) wzrośnie o 50 procent do 565,52 zł/kg
- Stawka akcyzy na płyn do papierosów elektronicznych wzrośnie o 75 procent do 0,96 zł/ml
8. Globalny podatek wyrównawczy
Od 1 stycznia 2025 roku wprowadzono przepisy dotyczące globalnego podatku wyrównawczego (Pillar II), obejmujące grupy o skonsolidowanych przychodach ponad 750 mln euro rocznie. Jeśli efektywny poziom opodatkowania wynosi poniżej 15%, firma zapłaci podatek wyrównawczy.
9. System kaucyjny
Od października 2025 roku w Polsce zostanie wprowadzony system kaucyjny, który obejmie opakowania po napojach. Celem jest zwiększenie poziomu recyklingu i ograniczenie zaśmiecania środowiska.