Zwod Ksiegowej Ksiega Rozrachunkow
Kluczowe zasady: uczciwość, staranność, poufność, profesjonalizm, obiektywizm dla rzetelnej księgowości.

Zawód księgowego jest zawodem trudnym i wymagającym.Wymaga rozległej wiedzy, ciągłego podnoszenia kwalifikacji, podążania za zmieniającymi się w galopującym tempie przepisami, skupienia i skrupulatności.

Kodeks etyki księgowego to zestaw zasad i standardów, które mają na celu kierowanie zachowaniem księgowych w ich działalności zawodowej. W Polsce, taki kodeks został uchwalony w 2007 roku przez Krajowy Zjazd Delegatów Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, a opracowany przez Komisję do spraw etyki Rady Naukowej przy Stowarzyszeniu Księgowych w Polsce pod nazwą Kodeksu Zawodowej Etyki w Rachunkowości i ma służyć przede wszystkim samym księgowym, informując o tym, że osoby zajmujące się rachunkowością znają i jednocześnie przestrzegają zasad etycznych. Zbiór ten powstał na kanwie międzynarodowego Zbioru zasad etyki zawodowych księgowych stworzonego przez Międzynarodową Federację Księgowych (IFAC). 

 

Kodeks Zawodowej Etyki w Rachunkowości obejmuje:

  • wykaz zasad i wartości etycznych oraz moralnych jakimi powinna cechować się osoba zajmująca się zawodowo rachunkowością
  • wykaz cech oraz zachowań jakich oczekują klienci lub kontrahenci od księgowych, aby ich interesy były jak najwyżej chronione
  • kryteria pozwalające ocenić różną jakość pracy w rachunkowości oraz profesjonalizm zawodowy danego księgowego. 

Księgowi muszą przestrzegać podstawowych zasad, takich jak:

  • uczciwość
  • należyta staranność
  • zachowanie tajemnicy informacji
  • profesjonalizm
  • obiektywizm.

Zasada uczciwości

oznacza, że każda osoba zajmująca się zawodowo rachunkowością zobowiązana jest postępować w sposób otwarty i uczciwy, bez zatajania jakichkolwiek faktów, nawet tych najbardziej niewygodnych we wszystkich kontaktach na gruncie zawodowym i gospodarczym wobec klienta, organów państwowych między innymi urzędów skarbowych.

Zasada staranności

oznacza, że księgowy jako podmiot profesjonalny powinien wykonywać świadczone przez siebie usługi księgowe w sposób fachowy i rzeczowy z zachowaniem należytej staranności. Obowiązkiem księgowego jest ciągłe poszerzanie wiedzy zawodowej oraz umiejętności na poziomie, który zapewni klientom pełną obsługę w zgodzie z aktualnymi przepisami, systemami rachunkowymi oraz technikami księgowania. Księgowy nie ma prawa sprawiać wrażenia, że posiada niezbędną wiedzę, doświadczenie i specjalistyczne umiejętności w zakresie prowadzenia księgowości, a w rzeczywistości ich nie ma. 

Zasada zachowania tajemnicy informacji 

 

Księgowi są zobowiązani do ochrony poufnych informacji uzyskanych podczas wykonywania swoich obowiązków zawodowych i nie mogą ich ujawniać bez odpowiedniego upoważnienia, chyba że jest to wymagane prawem. Przekazanie informacji możliwe jest tylko w niektórych określonych sytuacjach, które wiążą się z prawidłowym wykonywaniem czynności księgowych. Jednak zgodę na to musi wyrazić klient poprzez wydane upoważnienie. Księgowy ma prawo ujawnić dane również w sytuacji kiedy istnieje ustawowe prawo lub obowiązek ujawnienia danych w związku z prowadzonym postępowaniem karno-skarbowym wobec danego podatnika.

 

Zasada profesjonalnego zachowania

 

Księgowi powinni postępować w sposób, który przynosi zaszczyt zawodowi księgowego i unikać działań, które mogłyby zaszkodzić reputacji zawodu. Księgowy powinien prowadzić działania w sposób zgodny z wymaganiami, które określają autorytet oraz zapewniają wysoki poziom zaufania w stosunku do osób świadczących usługi z zakresu rachunkowości. Księgowy nie może prowadzić żadnych działań, które mogłyby przynieść ujmę zawodowi księgowego, czy obniżyć poziom jego fachowości w oczach klientów i kontrahentów klienta. Profesjonalny księgowy to taki, który systematycznie podnosi kwalifikacje zawodowe, poszerza swoją wiedzę zawodową, znajomość prawa i stanów faktycznych prowadzonych spraw, jest gotowy do współpracy z klientami, ze swoimi zwierzchnikami oraz organami administracji państwowej. 

 

Zasada obiektywizmu 

 

Księgowy powinien zachować obiektywizm i nie pozwalać, aby konflikty interesów wpływały na jego profesjonalne osądy. Nie może dopuszczać do sytuacji, aby uprzedzenie, konflikt interesów lub nacisk wywierany przez osoby trzecie miały wpływ na jego neutralność podczas wykonywania obowiązków. Zasada obiektywizmu, to również obowiązek działania w sposób bezstronny, sprawiedliwy i uczciwy. Księgowy powinien prowadzić księgowość z korzyścią dla klienta, ale jednocześnie nie może łamać przepisów prawa, aby poprawić jego sytuację finansową. 

5/5 - (98 votes)

Udostepnij ten Artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj aktualizację wiadomości z rynku

Pozostałe Artykuły

Nowy Rok Z 2024 do 2025

Zmiany w systemie podatkowym w Polsce na 2025 rok. Co musisz wiedzieć?

Zmiany podatkowe w Polsce od 2025 roku

Kasowy PIT: Podatek dochodowy płatny dopiero po otrzymaniu zapłaty.
Składka zdrowotna: Obniżenie minimalnej składki, oszczędności dla przedsiębiorców o niskich dochodach.
Podatek od nieruchomości: Nowe definicje budynków i budowli, aktualizacja formularza IN-1.
Akcyza: Wzrost stawek na wyroby tytoniowe.
JPK CIT: Obowiązkowy Jednolity Plik Kontrolny dla podatku CIT.
Zwolnienie z VAT: Dla małych firm działających w UE.
System kaucyjny: Start w październiku 2025 r.
Zmiany mają uprościć system i wesprzeć przedsiębiorców.

Zmiana-Biura-Rachunkowego-Warszawa

Nowy rok najlepszym momentem na zmianę biura rachunkowego

Zmiana biura rachunkowego na początek nowego roku to najlepszy moment, aby uniknąć problemów z dokumentacją, kosztami i komunikacją. Dowiedz się, dlaczego warto uporządkować finanse i zacząć współpracę na nowych, korzystniejszych warunkach.

Porozmawiaj z naszym księgowym

Poznaj szczegóły oferty dla twojej firmy

Uslugi ksiegowe dla Spółki oraz JDG Warszawa Targowek Księgowa