Biuro Rachunkowe Warszawa Dyrektywa DAC7
Dyrektywa DAC7: Nowe Wyzwania dla Operatorów Platform Cyfrowych

Dyrektywa DAC7, czyli Dyrektywa Rady Unii Europejskiej 2021/514  przyjęta 22 marca 2021 r. jest to unijna dyrektywa, nakładająca na kraje członkowskie Unii obowiązek wprowadzenia przepisów, które poszerzą zakres informacji podlegających raportowaniu przez platformy cyfrowe do państwowych organów podatkowych. 

 

W Polsce zaczęła ona obowiązywać od 1 lipca 2024 nakładając nowe obowiązki na operatorów platform cyfrowych, w tym serwisów e-commerce, aplikacji sharing economy i platform społecznościowych. Operatorzy platform muszą teraz sprostać rygorystycznym wymogom w zakresie raportowania i ochrony danych, co wiąże się z koniecznością wdrożenia zaawansowanych systemów informatycznych oraz procedur zgodności.

Adresatem dyrektywy DAC7 są  operatorzy platform cyfrowych, którzy stwarzają sprzedawcom oferującym swoje towary za pośrednictwem opracowanego interfejsu możliwość  dotarcia do klienta i dzięki temu sprzedaż towarów czy usług.

Przez platformę rozumie się zarówno strony internetowe, jak i aplikacje, w tym mobilne. Do takich platform należą między innymi popularne w Polsce OLX, Allegro, Booking, Vinted i Otomoto, a także w Europie takie jak Ebay, Amazon czy eMAG. Platformy cyfrowe są zobowiązane do zbierania i przekazywania informacji o swoich użytkownikach (zarówno osobach fizycznych, jak i prawnych), którzy uzyskują dochody za pośrednictwem tych platform. Informacje te obejmują m.in.:

  • Identyfikację użytkowników
  • Rodzaj transakcji
  • Kwoty uzyskane z transakcji

Raportowanie będzie dotyczyć sprzedawców, którzy w ciągu roku dokonają co najmniej 30 transakcji na danej platformie lub ich dochód z tych transakcji przekroczy 2000 euro. Oprócz składania raportów, operator będzie zobowiązany do przestrzegania procedur należytej staranności, zbierania i weryfikowania informacji oraz przetwarzania danych osobowych zgodnie z zasadami RODO. Informacje o sprzedawcach, którzy nie przekroczą powyższych limitów, nie będą gromadzone i przekazywane administracji skarbowej. Natomiast o wszystkich, którzy przekroczą powyższe limity, platformy będą musiały co rok raportować skarbówce. Sprzedawcy muszą zostać poinformowani o zakresie danych gromadzonych przez administratorów portali. Platformy mogą poprosić sprzedawców o uzupełnienie brakujących danych, na co będą mieli 60 dni. Jeśli tego nie zrobią, to serwis może zablokować konto sprzedającego  Nieprzestrzeganie obowiązku raportowania może skutkować karą pieniężną nałożoną decyzją Szefa KAS, sięgającą nawet 1 miliona złotych. Zebrane dane będą automatycznie wymieniane pomiędzy państwami członkowskimi Unii Europejskiej. Ma to na celu poprawę przejrzystości i zwiększenie efektywności w wykrywaniu oraz zapobieganiu oszustwom podatkowym.

Dyrektywa DAC7 stanowi wyzwanie dla przedsiębiorców z branży e-commerce, którzy muszą dostosować się do nowych wymagań i obowiązków. DAC 7 jest kolejnym krokiem w serii dyrektyw dotyczących współpracy administracyjnej w dziedzinie opodatkowania, które mają na celu zwiększenie transparentności podatkowej i współpracę międzynarodową w walce z oszustwami podatkowymi.

5/5 - (98 votes)

Udostepnij ten Artykuł

Zapisz się do naszego newslettera

Otrzymuj aktualizację wiadomości z rynku

Pozostałe Artykuły

Zmiana-Biura-Rachunkowego-Warszawa

Nowy rok najlepszym momentem na zmianę biura rachunkowego

Zmiana biura rachunkowego na początek nowego roku to najlepszy moment, aby uniknąć problemów z dokumentacją, kosztami i komunikacją. Dowiedz się, dlaczego warto uporządkować finanse i zacząć współpracę na nowych, korzystniejszych warunkach.

Porozmawiaj z naszym księgowym

Poznaj szczegóły oferty dla twojej firmy

Uslugi ksiegowe dla Spółki oraz JDG Warszawa Targowek Księgowa